Aktualności

Światowy Dzień bez Telefonu

Data publikacji 15.07.2016

Telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem funkcjonowania współczesnego człowieka. Już od dawna nie służą one tylko do dzwonienia i przekazywania wiadomości tekstowych. To zarówno, narzędzie do pracy, aparat fotograficzny, nawigacja, źródło wiedzy ale przede wszystkim źródło szeroko rozumianej rozrywki. Światowy Dzień bez telefonu to okazja aby zastanowić się na ile użyteczne a na ile szkodliwe jest to urządzenie? Czy fonoholizm jest realnym zagrożeniem czy tylko wymysłem naukowców?

 

Niedawno przeprowadzone badania w gdyńskich szkołach wskazały, że aż 95% młodych ludzi kilkadziesiąt razy dziennie używa telefonów. Połowa z nich ma objawy uzależnienia. Co 10 osoba skarżyła się, że odkąd nadmiernie używa telefonu, ma problemy ze wzrokiem, nie dojada i nie dosypia. Większość spraw w tym również zwykłe komunikowanie się ma miejsce za pośrednictwem cybermediów a przecież brak osobistego kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy twarzą w twarz z czasem może upośledzić zdolność komunikacji interpersonalnej.

Telefony komórkowe a właściwie niezgodne z prawem używanie ich za kierownicą to kolejny problem, o którym warto wspomnieć przy tej okazji.

Jak wskazują naukowcy nikt z własnej woli nie poprowadziłby samochodu mając przez około 5 sekund zakryte oczy. Ale większość użytkowników telefonów komórkowych „za kółkiem” nie widzi nic złego w tym, że właśnie tyle czasu zamiast kontrolować to co się dzieje na drodze patrzą w ekran swojej komórki. Takie zachowanie stwarza zagrożenia zarówno dla prowadzącego pojazd, jego pasażerów jak też innych uczestników ruchu a więc stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny i punkty karne. Ten problem obrazuje między innymi kampania społeczna „nie przydzwoń za kierownicą”

Również piesi coraz częściej pochłonięci możliwościami „komórkowych gadżetów” zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa chociażby przechodząc przez jezdnię czy poruszając się w tłumie przechodniów. Muzyka w słuchawkach wzrok skierowany w ekran nie sprzyjają bezpieczeństwu a wręcz przeciwnie mogą się przyczynić do wielu niesympatycznych a wręcz niebezpiecznych zdarzeń.

Światowy Dzień bez Telefonu – może warto go uczcić i dać odpocząć naszemu „elektronicznemu przyjacielowi” albo przynajmniej zastanowić się czy nie stał się on zbyt bliskim i zbyt zaborczym „przyjacielem”, który swoją obecnością w naszym życiu nie pozostawia już miejsca na inne przyjaźnie, bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.

żródło: KGP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.53 MB)

Powrót na górę strony