Aktualności

O handlu ludźmi z uczniami ZSP w Złocieńcu.

Data publikacji 18.10.2016

Na całym świecie przestępcy sprzedają ludzi, czerpiąc z tego zyski. Bezbronne kobiety i dziewczęta stanowią zdecydowaną większość ofiar handlu ludźmi. Ludzie często popadają w niewolę, są oszukiwani i mamieni fałszywymi obietnicami dobrze płatnej pracy. Migranci, uciekając przed konfliktami zbrojnymi, ubóstwem i prześladowaniem, często narażając życie i wydając oszczędności całej rodziny są również narażeni na ten proceder. Współczesne niewolnictwo to atak na najbardziej podstawowe prawa człowieka i fundamentalne wolności. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi obchodzony jest po to aby zwrócić Europie i Światu uwagę na ten problem i zastanowić się jak walczyć o godność i prawa drugiego człowieka.

Niestety, mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego „współczesne niewolnictwo” nadal jest ogromnym problemem na świecie.

Wykorzystywanie do niewolniczej pracy, żebractwo, prostytucja, nielegalne adopcje to tylko niektóre formy tego zjawiska.

Prowadzone przez policjantów spotkania z młodzieżą mają na celu uświadomić im te zagrożenia i przestrzec przed podejmowaniem pochopnych decyzji.

Pogoń za „dobrymi” zarobkami za granicą, obietnica szybkiego polepszenia swojej sytuacji czy poszukiwania „atrakcyjniejszego” życia sprawiają, że tracimy czujność i dbałość o własne bezpieczeństwo.

Czasami też bardzo ryzykowne stają się przypadkowo zawierane znajomości i zbyt duża wiara w dobroduszność osób oferujących nam „intratną” pracę. Podczas tego spotkania młodzież ponadgimnazjalna ze Złocieńca mogła bliżej poznać zarówno specyfikę tego procederu, mechanizm działania sprawców jak również, co najważniejsze, na co zwrócić szczególną uwagę planując poszukiwania pracy za granicami naszego kraju. Policjanci zwracali uwagę na to, jak ważne jest aby dokładnie sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę, zostawić bliskim dokładny adres naszego pobytu, wyposażyć się w dane teleadresowe placówek dyplomatycznych w danym kraju i utrzymywać regularny kontakt z bliskimi w Polsce.

Niestety stereotypowe postrzeganie niektórych zjawisk nie pomaga w walce z tym procederem.

Osoby, które proszą o pieniądze siedząc na naszych ulicach czy prostytutki, których widok u większości przejezdnych wywołuje uśmiech są zwykle postrzegane negatywnie, jako osoby mniej wartościowe, które wybrały „życie na skróty”, gdy tymczasem bardzo często są to ofiary właśnie handlu ludźmi. Widząc takie osoby warto o tym pamiętać i zastanowić się czy i jak można im pomóc.

Ważne jest aby wiedzieć o istniejących zagrożeniach i rozważnie podejmować decyzje, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony