Aktualności

Dzień numeru alarmowego 112

Data publikacji 08.02.2017

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z numeru tego korzystamy wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia, nie pamiętamy poszczególnych numerów alarmowych przypisanych do poszczególnych służb lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie.

Jak właściwie korzystać z numeru alarmowego 112?

  • Dzwoń tylko w uzasadnionych przypadkach

  • Po zgłoszeniu się operatora przedstaw się i podaj dokładny adres miejsca zdarzania.

  • Krótko ale dokładnie opisz co się stało - to pozwoli operatorowi ustalić, pomoc jakiej służby będzie niezbędna.

  • Odpowiadaj na pytania operatora, każda informacja może być cenna i pomóc w danej sytuacji.

  • Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych.

Pamiętajmy, że oprócz numeru 112 nadal funkcjonują numery przypisane do poszczególnych służb:

999- Pogotowie Ratunkowe

998- Straż Pożarna

997- Policja

Warto te numery mięć pod ręką: wpisane w telefonie, umieszczone w miejscu widocznym, ogólnodostępnym w domu. Szybkie i prawidłowe powiadomienie służ może uratować zdrowie i życie.

 

MSWiA oraz służby ratunkowe apelują i przypominają, że numer alarmowy służy do ratowania zdrowia i życia. Operatorzy numeru 112 sygnalizują, że wciąż jest wiele połączeń bezpodstawnych. Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda! Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia!

Używanie tego telefonu w sposób nieuzasadniony, niezgodny z przeznaczeniem może skutkować przewidzianymi w kodeksie wykroczeń sankcjami tj. karą aresztu, ograniczenia wolności albo karą grzywny do 1500 złotych.

Należy pamiętać, że identyfikacja numeru telefonu rozmówcy, nagrywanie i rejestrowanie prowadzonych rozmów, mogą zostać wykorzystane do ustalenia zasadności wezwania służby, a także danych osoby wywołującej fałszywy alarm.

 

Powrót na górę strony