Aktualności

O bezpieczeństwie z młodzieżą i seniorami

Data publikacji 17.03.2017

Kwestie zapobiegania przestępczości są jednymi z najważniejszych i najtrudniejszych kwestii z jakimi w swojej pracy muszą zmierzyć się policjanci. To poważne wyzwanie podjęli funkcjonariusze z komisariatu w Kaliszu Pomorskim oraz z posterunku w Wierzchowie.

W Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z młodzieżą dotyczące zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i „dopalaczy”. Był to odzew na akcję „Kolekcjonerzy Mocnych Wrażeń” Zaburzenia krążeniowo-oddechowe, zaburzenia działania układu nerwowego, choroby psychiczne, nawet śmierć, są smutnymi dowodami na szkodliwość dopalaczy i środków odurzających. Całości dopełniają konsekwencje prawne wynikające z faktu posiadania narkotyków oraz odpowiedzialność osób zajmujących się obrotem tak narkotykami jak i „dopalaczami”. Szczególnie niepokojący jest fakt, że na ogół sięga po nie młodzież szkolna.

Dzielnicowy postawił sobie za zadanie przestrzec młodych ludzi przed tą plagą naszych czasów. Jednocześnie młodzi ludzie mieli okazję dowiedzieć się jaką rolę w ich życiu odgrywa prawo. Funkcjonariusz przestrzegał wchodzącą w dorosłe życie młodzież, przed konfliktem z prawem, który z czasem mógłby być przeszkodą w realizacji marzeń i życiowych projektów. Młodzież chętnie podjęła dyskusję dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami.

 

 

 

 

Nieco inne zadanie postawili sobie policjanci z posterunku w Wierzchowie. Stałym problemem jest przestępczość wymierzona w osoby starsze. Oszuści podający się za: członków rodziny, funkcjonariuszy Policji, pracowników służby zdrowia, zakładów komunalnych, przedstawicieli samorządów, zarządców budynków, a nawet przedsiębiorców prywatnych, stanowią zagrożenie, żerując na podeszłym wieku i stanie zdrowia swoich ofiar. Jakby tego było mało, zdarzają się podmioty prywatne, które działają na pograniczu prawa oferując usługi, których jakoś nijak się ma do ceny jakiej za nie żądają. Dzielnicowy z Wierzchowa spotkał się z seniorami w ramach akcji „Uważaj co podpisujesz”.

Uczestników dyskusji uczulono na najczęściej stosowane przez oszustów i nierzetelnych kontrahentów wybiegi i niuanse prawne. Jednocześnie wskazano jak można odróżnić prawdziwych policjantów, czy przedstawicieli podmiotów publicznych od osób próbujących wykorzystać czyjąś naiwność. Mundurowy naświetlił jakie konsekwencje może rodzić nieprzemyślane zawieranie umów i machinalne wykonywanie instrukcji obcych osób.

Niejako obok głównego tematu rozmowy, z inicjatywy samych seniorów pojawiła się kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Problem jest na tyle ważki, że wiosną tak piesi jak i kierowcy nie doceniają kapryśnej, wiosennej aury, co bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Ponieważ odbyło się ono przy okazji Dnia Kobiet dzielnicowy nie zapomniał o drobnych podarkach dla każdej z obecnych pań.

 

{GALERIA:2}
{GALERIA:3}

 

Powrót na górę strony